Jdi na obsah Jdi na menu
 


Egypt

Egypťané byli přesvědčeni, že sny přinášejí poselství dobrých i zlých duchů.

Nejstarší dochovaný snář pochází právě z Egypta( 2000 let př.n.l. )  Tehdy rozlišovali mezi sny dobrých a naopak špatných lidí. Sny se zdají oběma typům lidí a bohužel mohou pomáhat řešit i zlé úmysly  lidí.  Typické hieroglyfické písmo je právě složeno ze samých symbolů a velice se blíží řeči snů.

 Faraón Thutmos IV. Měl ve stínu sfingy sen, ve kterém mu bylo sděleno že se stane vládcem celé říše. Na oplátku udržoval sfinngu  v dobrém stavu a tento sen je vytesán na kamenné desce právě v rukou sfingy.

 Ve starém Egyptě se lidé nechávali pod účinky různých lektvarů a zaříkávadel uspat a na druhý den ráno , hned po probuzení si  nechávali kněžími sen vyložit.

Kněží se snažili utřídit snové symboly a výklady snů , se kterými se můžeme setkat i v dnešních moderních snářích. Jejich výklad byl však postaven na protikladech např. štastný sen byl předzvěstí katastrofy , kdo se viděl mrtev měl být dloho živ apod.  My dnes však víme, že se hluboce mýlili. Nelze , aby jeden symbol znamenal u všech lidí jedno a to samé.

Mezi nejlepší vykladač snů patřily Židé. Nejznámější příběh je o Jesefu Egyptském, který faraónovi vyložil sen o sedmi vypasených a sedmi chudých kravách , které vystoupily z řeky. Sedm úrodných a bídných let se naplnilo a Josef  se tímto skutkem vykoupil z chudoby.